Akutafdelingen

Akutafsnit 1/Skadestue, Tlf. 7844 6581

Heike Høgedal Jensen, heikje@rm.dk

Akutafsnit 2, Tlf. 7844 5000

Louise Pedersen, louhanpe@rm.dk (barsel)

Elizabeth Kjær, elizabeth.kjaer@rm.dk (fra 1. sep.)

Operation og Intensiv

Opvågning, Tlf. 7844 5360 og
Dagkirurgi, Tlf. 7844 5341

Hanne Pedersen, hanne.z.pedersen@viborg.rm.dk
Karen Outzen Kallestrup, karen.kallestrup@viborg.rm.dk

Bedøvelse, Viborg, Tlf. 78445270

Lone Krogh Christensen, Lone.Krogh.Christensen@viborg.rm.dk

Operation, Viborg, Tlf. 78445370

Mette Snedker Grøndahl, Mette.Groendahl@viborg.rm.dk
Irene Bjerre Ladefoged, irelad@rm.dk
Helle Grønne Nielsen, Helle.Sinding@midt.rm.dk

Intensiv, Viborg Tlf. 7844 5250

Gitte Adamsen, gittadam@.rm.dk

Børn og Unge

Børn og Unge Akutmodtagelsesklinik, Tlf. 7844 5500

Susanne Sørensen, sunnsoer@rm.dk
Rikke  Lund Hansen, rikke.joergensen@viborg.rm.dk

Børn og Unge Afsnit, Tlf. 7844 5522

Susanne Hald, susanne.hald@viborg.rm.dk
Marianne Forsberg Jeppesen, marianne.jeppesen@viborg.rm.dk

Afsnit for Syge Nyfødte og Tidligt Fødte, Tlf. 7844 5533

Charlotte M Melgaard, charlotte.melgaard@viborg.rm.dk
Bettina Plesner, BETPLE@rm.dk

Børn og Unge Klinik, Tlf. 7844 5463

Maite Thostrup, maitthos@rm.dk

Hjertesygdomme

Hjerteafsnit, Tlf. 7844 8230

Maria Friis Kallestrup, Maria.Gade@midt.rm.dk (barsel)
Laura Olsen, Laura.Olsen@midt.rm.dk
Mette Jakobsen, Mette.F.Jakobsen@midt.rm.dk

 Hjerteklinik, Tlf. 7844 8202

Inger Serup Kant, Inger.Serup@midt.rm.dk

Kirurgi

Karkirurgisk Afsnit, Tlf. 7844  5640

Charlotte Møltoft Jensen, Charlotte.M.Jensen@midt.rm.dk
Vicki Sleimann, vicki.sleimann@midt.rm.dk

Sårcenter, Tlf. 7844  5630

Rikke Trangbæk, Rikke.Trangbaek@viborg.rm.dk

Mave- og Tarmkirurgisk Afsnit, Tlf. 7844 6390

Karen Merethe Juhl-Poulsen, karen.juhl.poulsen@viborg.rm.dk
Annette Rosborg Bertelsen, antber@rm.dk 
Signe Haun Nedbo, sighau@rm.dk

Kvindesygdomme og Fødsler

Kvindeklinikken, Tlf. 7844 5867

Jette Meiner, jette.meiner@midt.rm.dk

Kvindesygdomme og Barslende (Patienthotel), Tlf. 7844 5746

Maja Skytte, MAJAES@rm.dk

Medicinsk Afdeling

Medicinsk Afsnit 1, Tlf. 7844 7710

Birgitte Daniels Nørholm, Birgitte.Noerholm@viborg.rm.dk
Pernille Pagh Grimstrup, PERGRI@rm.dk

Klinik for Mave- Tarmsygdomme, Tlf. 7844 7317

Helle Hartvig, Helle.Hartvig@viborg.rm.dk

Medicinsk Afsnit 2, Tlf. 7844 8110

Tina Brandt Nielsen, Tina.B.Nielsen@ps.rm.dk

      Lotte Vestergaard, Lotte.Vestergaard1@ps.rm.dk

Dialyse, Tlf. 7844 7720

Pernille Lauth Greve, Pernille.Lauth.Jensen@viborg.rm.dk

Klinik for Hudsygdomme, Tlf. 7844 7402

Irene Barreth, Irene.Barreth@viborg.rm.dk

Klinik for Nyresygdomme, Tlf. 7844 7601

Anne Marie Christensen, anne.marie.sandalgaard@midt.rm.dk

Klinik for Diabetes og Hormonsygdomme, Tlf. 7844 7501

Marlene Fjeldsted, Marlfjel@rm.dk
Inger Olesen, inger.olesen@viborg.rm.dk (for internationale studerende)

Neurologi

Neurologisk Afsnit, Tlf. 7844 6040

Kirstine Ommen, kirstine.ommen@viborg.rm.dk
Anne Nørgaard Kristensen, annoki@rm.dk

Neurologisk Klinik,  Tlf. 7844 6020

Navn følger

Afsnit for Rygmarvsskade, Tlf. 7844 6150

Mette Rokkedahl, mette.juel@viborg.rm.dk
Marianne Bjørn Lange, marianne.lange@viborg.rm.dk

Ortopædkirurgi

Ortopædkirurgisk Afsnit, Tlf. 7844 6608

Tina Nygård Rasmussen, tina.rasmussen@viborg.rm.dk
Lene Madsen, lene.g.madsen@viborg.rm.dk 
Eva Gejl Herman EVAGMA@rm.dk
Celina Dam Nielsen, CELINI@rm.dk

Revideret 01-09-2019