HR__DSC6784_banner.jpg

HR servicerer hospitalsledelsen, afdelings- og centerledelser og medarbejdere om løn- og personaleforhold, uddannelse og arbejdsmiljø.

HR er opdelt i tre teams, henholdsvis HR Personale og arbejdsmiljø, HR Løn og HR Uddannelse.

Julie Witt

HR-chef 


Telefon: 24 75 92 15
julie.witt@midt.rm.dk


HR Personale og arbejdsmiljø

HR Personale rådgiver hospitalsledelsen, centerledelser og afdelingsledelser om generelle og specifikke løn- og personaleadministrative forhold samt arbejdsmiljø. De primære arbejdsområder er:

  • Lønforhandlinger
  • Organisations- og kompetenceudvikling
  • Strategiske indsatsområder 
  • Rekruttering af udenlandske medarbejdere
  • Opfølgning på sygefravær 
  • Rådgivning i forbindelse med personalesagsbehandling
  • Fysisk og psykisk arbejdsmiljø

Inge Funch

Chefkonsulent


Telefon: 78 44 12 10
inge.funch@midt.rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Lønforhandling
  • Personalesager, strukturændringer
  • Aftaler om særlig honorering, vilkår
  • Introduktion for nye ledere

Dorte Trærup Knude

HR-konsulent 


Telefon: 78 44 12 25
dorte.knude@midt.rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Lønforhandling, overlæger, psykologer, socialrådgivere, socialpædagoger, logopæder
  • Lægelig videreuddannelse
  • Aftaler om særlig honorering, vilkår for læger
  • Forskningsansættelser, delestillinger, udlån

Helle Krabbe

HR-konsulent


Telefon: 78 44 12 02
helle.krabbe@midt.rm.dk

Arbejdsopgaver: 

  • Nærvær og fravær
  • Virksomhedspraktikker
  • Nærværsagent
  • Sygefraværsprojekt

Marie Printz

HR-konsulent


Telefon: 78 44 12 20 
marie.printz@midt.rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Lønforhandler
  • HMU-sekretær
  • International rekruttering / udenlandske medarbejdere
  • MED-struktur og vilkår

Nina Hildur Centio

HR-konsulent


Telefon: 78 44 12 18 
nina.centio@midt.rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Rekruttering AL/CL
  • Medicinuddannelsen
  • Organisationsudvikling / Projekter
  • Frivillighedsindsats

Trine Sehested Rendbæk

HR-konsulent 


Telefon: 78 44 12 27 
trine.sehested.rendbaek@midt.rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Personalesager, strukturændringer
  • Nærværs- og fravær
  • Organisationsudvikling/projekter

Kasper Andsbjerg

HR-konsulent 


Telefon: 78 44 12 23
kasper.andsbjerg@midt.rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Nærvær og fravær
  • Lønforhandling
  • Kontaktperson i forbindelse med omplacering og ansættelsesstop
  • HR Udviklingsprojekter

Betina Tradsborg

HR-konsulent


Telefon: 78 44 12 26
betina.tradsborg@midt.rm.dk

Arbejdsopgaver: 

  • Personalesager, strukturændringer
  • Nærvær og fravær
  • Overenskomst- og aftalefortolkning
  • Personalejuridiske problemstillinger

Lars Riise Jensen

HR-konsulent


Telefon: 30 52 05 15
larjns@rm.dk

Freddy Petersen

HR-konsulent


Telefon: 78 44 12 50
freddy.petersen@midt.rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Lønforhandling
  • Overenskomst og aftalefortolkning
  • Arbejdstidsregler

Laila Baadsgaard Jørgensen

Arbejdsmiljøkonsulent


Telefon: 78 44 12 57
laila.Baadsgaard@rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Arbejdsmiljø generelt
  • Forflytningsoptimering
  • Bæredygtighed

Tanja Christiansen

Arbejdsmiljøkonsulent


Telefon: 78 44 12 62
tanja.christiansen@midt.rm.dk 

Arbejdsområder: 

  • Arbejdsmiljø generelt
  • HMU / arbejdsmiljøaftale
  • Psykologisk tryghed

Rune Kramer Knudsen

Uddannelsespraktikant


Telefon: 78 44 12 30
rune.knudsen@midt.rm.dk


HR Løn

HR Løn rådgiver og beskæftiger sig med generelle og specifikke løn- og personaleadministrative forhold. Blandt de primære opgaver er:

  • Løn og ansættelse, herunder lønudbetaling
  • Overenskomstfortolkning
  • Rekruttering, herunder stillingsannoncer
  • Forhandling af lokalaftaler og lønforhandling
  • Lønbudgetter og lønskøn
  • Ressourcestyring
  • Personalepolitiske statistikker og nøgletal 
  • Digitalisering af processer

Stephan Sandberg-Olesen

Leder, HR Løn 


Telefon: 29 65 66 28 
stephan.olesen@midt.rm.dk

Anita Goul

Lønkonsulent 


Telefon: 78 44 12 00
anita.goul@midt.rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Ansættelse og lønadministration
  • Ferie og fravær
  • Arbejdstidsplanlægning

Gitte Bak Jensen

Lønkonsulent


Telefon: 78 44 12 03
gitte.b.jensen@midt.rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Nøgletal og analyse
  • Lønbudgetopfølgning og fremmødeprofiler
  • Ferie og fravær
  • Arbejdstidsplanlægning

Dan Holm

Lønkonsulent


Telefon: 78 44 12 17
dan.holm@midt.rm.dk

Arbejdsområder

  • Nøgletal og analyse
  • Lønbudgetopfølgning og fremmødeprofiler
  • Ferie og fravær
  • Arbejdstidsplanlægning

Hanne Svejstrup

Lønkonsulent


Telefon: 78 44 12 12
hanne.svejstrup@midt.rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Ansættelse og lønadministration
  • Ferie og fravær
  • Arbejdstidsplanlægning

Heidi Filtenborg Poulsen

Lønkonsulent


Telefon: 78 44 12 15
heidi.filtenborg.poulsen@midt.rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Nøgletal og analyse
  • Lønbudgetopfølgning og fremmødeprofiler
  • Ferie og fravær
  • Arbejdstidsplanlægning

Kirsten K. Jeppesen

Lønkonsulent


Telefon: 78 44 12 08
kirsten.jeppesen@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Ansættelse og lønadministration
  • Ferie og fravær
  • Arbejdstidsplanlægning

Mai Ø. Lauritsen

Lønkonsulent


Telefon: 78 44 12 07
mai.lauritsen@midt.rm.dk 

Arbejdsområder: 

  • Barsel og Refusioner
  • Ansættelse og lønadministration
  • Ferie og fravær
  • Arbejdstidsplanlægning

Mura Mustafic

Lønkonsulent


Telefon: 78 44 12 16
muradija.mustafic@midt.rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Refusioner
  • Afstemninger

Sanne Lund Kaastrup

Lønkonsulent


Telefon: 78 44 12 53
sanne.kaastrup@midt.rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Ansættelse og lønadministration
  • Ferie og fravær
  • Arbejdstidsplanlægning
  • Stillingsopslag

Susan Benn Hansen

Lønkonsulent

Telefon: 78 44 12 06
subeha@rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Ansættelse og lønadministration
  • Ferie og fravær
  • Arbejdstidsplanlægning

Anette Kjær Sørensen

Lønkonsulent


Telefon: 78 44 12 13 
anette.soerensen@midt.rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Nøgletal og analyse
  • Lønbudgetopfølgning og fremmødeprofiler
  • Ferie og fravær
  • Arbejdstidsplanlægning

Kamilla Andersen

Lønkonsulent (barsel)


Telefon: 78 44 12 15
KAMANR@rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Barsel og refusioner
  • Ansættelse og lønadministration
  • Ferie og fravær
  • Arbejdstidsplanlægning

Åse Forsberg Damgaard

Lønkonsulent


Telefon: 78 44 12 52
AASDAM@rm.dk

Arbejdsområder:

  • Stillingsopslag
  • Ad hoc

HR Uddannelse

HR Uddannelse rådgiver Hospitalsledelsen, centerledelser og afdelingsledelser om grund-, efter- og videreuddannelse samt kompetenceudvikling. De primære områder er:

  • Strategiske indsatsområder i relation til klinikkens pædagogik og didaktik
  • Organisations- og kompetenceudvikling, Puljer til leder -, efter- og videreuddannelse
  • Sparring, vejledning og uddannelse af kliniske vejledere m.fl.
  • Simulation og debriefing bl.a. i Læringscenter Midt
  • Koordinering af uddannelsespladser
  • Koordinering ifm. internationale studerende
  • Opfølgning på studenterevalueringer

Lone Kolbæk

Leder, HR Uddannelse

Telefon: 78 44 12 43/ 78 44 12 44
lone.kolbaek@midt.rm.dk

Inge Pinholt

Uddannelseskonsulent

Inge-Pinholt-_HR.jpg
Telefon: 78 44 12 36
inge.pinholt@midt.rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Kompetenceudvikling
  • Efter- og videreuddannelse
  • Centrale uddannelsespuljer på HE Midt
  • Projekter

Anni Marie Seerup

Uddannelsesansvarlig


Telefon: 78 44 12 38
anni.seerup@midt.rm.dk

Kontaktperson for:

  • Kirurgi og Diagnostisk Center
  • Sygeplejeuddannelsen
  • Radiografuddannelsen

Arbejdsområder: 

  • Pladsfordeling 
  • Kompetenceudvikling af vejledere
  • Bachelorsamarbejde

Mette Gjødvad Høy

Uddannelsesansvarlig

Telefon: 78 44 12 40
mette.hoy@midt.rm.dk

Kontaktperson for

  • Operation og Intensiv, Ortopædkirurgi, Center for Planlagt Kirurgi, Børn og Unge og Kvindesygdomme og Fødsler
  • SOSU-assistentuddannelsen
  • Ergoterapeut- og fysioterapeut uddannelsen

Arbejdsområder:

  • Simulation
  • Kontaktperson for SIMLab

Tina M. Hansen

Uddannelsesansvarlig


Telefon: 78 44 12 34
tina.m.hansen@midt.rm.dk

Kontaktperson for

  • Medicinsk Afdeling, Akutafdelingen, Hjertesygdomme og Neurologi i Viborg 
  • Sygeplejerskeuddannelsen
  • Bioanalytikeruddannelsen

Arbejdsområder: 

  • Simulation
  • Læringscenter Midt vedr. læringsforløb
  • E-læring

Lene Marian Bay Petersen

Uddannelseskonsulent


Telefon: 78 44 12 47 / 21 68 02 67
LEMPEE@rm.dk

Arbejdsområder: 

  • Det interne kursusudvalg
  • Plan2learn
  • Læringscenter Midt
  • Lægesekretæruddannelsen
  • Erhvervsuddannelser
  • Facilitator til fælles introduktion

Anette Bagger Sørensen

Uddannelseskoordinerende overlæge og koordinerende lektor


Telefon: 78 44 70 45
anette.bagger.soerensen@rm.dk

 

Anette Lind Kristensen

Uddannelsesvejleder for lægesekretærer


anetkris@rm.dk

Anette Bisgaard

Uddannelsespraktikant


Telefon: 78 44 12 46
anette.bisgaard@midt.rm.dk