Sundheds-IT_DSC6983_banner.jpg

Sundheds-It er en afdeling under Administrationen, der varetager en vifte af opgaver inden for anvendelse af sundheds it-systemer. Afdelingen indgår i tæt samarbejde med hospitalets øvrige afdelinger samt andre hospitaler i regionen.

Den primære opgave for Sundheds-It er i øjeblikket at få konsolideret brugen af MidtEPJ på hospitalsenheden.

Sundheds-It beskæftiger sig i øvrigt med implementering af nye elektroniske løsninger, der har relevans for den kliniske hverdag.

For at sikre nærhed til klinikken er Sundheds-It repræsenteret med fysisk placering både på Regionshospitalet Viborg og Regionshospitalet Silkeborg.

Keld Bolby

Sundheds-It chef


Telefon: 51 24 50 48
keld.bolby@midt.rm.dk

Else Lund

Leder


Telefon: 78 44 13 21
else.lund@midt.rm.dk

Bente Mejlby

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 41 51 05
bente.mejlby@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk proces i EPJ

Berit Lykke Nielsen

Datakonsulent


Telefon: 78 44 13 35
berit.nielsen@midt.rm.dk

Bitten Kjærsgaard

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 24
bitten.kjaersgaard@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk proces i EPJ
  • MedCom standarder

Christoffer Sand Amtoft

Datakonsulent


Telefon: 78 43 13 66
chramt@rm.dk

Gurli Jakobsen

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 25
gurli.jakobsen@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • PAS - Booking

Hanne Rask

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 23
hanne.rask@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk proces i EPJ
  • Medicinmodul
  • FMK
  • Rekv./Svar

Heidi Lindholt

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 28
heidi.lindholt@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • PAS Team - Registrering

Heidi Zahl Østergaard

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 27
heidiost@rm.dk

Arbejdsområder:

  • Booking

Kent Würtz

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 26
kenwur@midt.rm.dk

Kristina Bodh Kildevæld

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 36
krkild@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Booking

Mette Larsen

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 64
mette.larsen@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk Logistik

Morten Sode

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 62
morten.sode@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk Proces i EPJ

Pernille Schlosser Mikkelsen

Datakonsulent


Telefon: 78 44 13 61
PERMIL@midt.rm.dk

Sinne Nordborg

Sekretær


Telefon: 78 44 13 65
sinne.nordborg@midt.rm.dk

Sonja Pedersen

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 41 51 07
sonja.pedersen@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • PAS - Registrering

Teresa Ervolder

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 41 51 04
teresa.ervolder@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Booking

Tina Meier Wissing

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 41 51 02
tina.meier.wissing@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk proces i EPJ

Torben Friis Pedersen

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 63
tobpee@rm.dk

Arbejdsområder:

  • Projekter