Sundheds-It er en afdeling under Administrationen, der varetager en vifte af opgaver inden for anvendelse af sundheds it-systemer. Afdelingen indgår i tæt samarbejde med hospitalets øvrige afdelinger samt andre hospitaler i regionen.

Den primære opgave for Sundheds-It er i øjeblikket at få konsolideret brugen af MidtEPJ på hospitalsenheden.

Sundheds-It beskæftiger sig i øvrigt med implementering af nye elektroniske løsninger, der har relevans for den kliniske hverdag.

For at sikre nærhed til klinikken er Sundheds-It repræsenteret med fysisk placering både på Regionshospitalet Viborg og Regionshospitalet Silkeborg.

Keld Bolby

Sundheds-It chef


Telefon: 51 24 50 48
keld.bolby@midt.rm.dk

Else Lund

Leder


Telefon: 78 44 13 21
else.lund@midt.rm.dk

Bitten Kjærsgaard

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 24
bitten.kjaersgaard@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk proces i EPJ
  • MedCom standarder

Christoffer Sand Amtoft

Datakonsulent


Telefon: 78 44 13 66
chramt@rm.dk

Arbejdsområder:

  • Dataunderstøttelse
  • BI-portalen og "Midt i Tal"
  •  

Gurli Jakobsen

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 25
gurli.jakobsen@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • PAS - Booking
  • Klinisk Logistik

Hanne Rask

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 23
hanne.rask@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk proces i EPJ
  • Medicinmodul
  • FMK
  • Rekv./Svar

Heidi Zahl Østergaard

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 27
Mobil: 20 32 73 02
heidiost@rm.dk

Arbejdsområder:

  • PAS - Registrering
  • Digital Post

Kent Würtz

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 26
kenwur@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • MUSE

Kristina Bodh Kildevæld

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 36
krkild@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Booking
  • Digital Post

Kristine Bugge Hæstrup

Sundheds-It konsulent

Sundheds-IT_Kristine-Bugge-Hæstrup_DSC5819_hjemmeside.jpg

Telefon: 51 14 63 61
krhaes@.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Robotter

Mette Larsen

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 64
mette.larsen@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk Logistik

Morten Jul Kristensen

Sundheds-It konsulent

Mobil: 61 22 05 59
MORKRE@rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk Proces i EPJ

Morten Beyer Lindhard

Sundheds-It konsulent

MortenBeyer

Telefon: 78 44 13 69
morlin@rm.dk

Arbejdsområder:

  • Covid-19 vaccinationer/test

Morten Sode

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 62
morten.sode@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk Proces i EPJ

Pernille Schlosser Mikkelsen

Datakonsulent


Telefon: 78 44 13 61
PERMIL@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Sterilflow

Rasmus Christiansen Dalgaard

Datakonsulent

Mobil: 51 18 03 18

RADALG@rm.dk

Arbejdsområder:

  • Dataunderstøttelse
  • BI-portalen og "Midt i Tal"

Sinne Nordborg

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 65
sinne.nordborg@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Supporttelefon
  • BSK
  • KABA

Sonja Pedersen

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 41 51 07
sonja.pedersen@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • PAS - Registrering

Teresa Ervolder

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 41 51 04
teresa.ervolder@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Booking

Tina Meier Wissing

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 41 51 02
tina.meier.wissing@midt.rm.dk

Arbejdsområder:

  • Klinisk proces i EPJ

Torben Friis Pedersen

Sundheds-It konsulent


Telefon: 78 44 13 63
tobpee@rm.dk

Arbejdsområder:

  • Projekter

Zahra Partovi Nasr

Sundheds-It konsulent

Telefon: 78 44 13 67
zahpar@rm.dk

Arbejdsområder:

  • Covid-19 vaccinationer/test