201227_Vaccination01_1040px.gif

Arthur fra Akutafsnit 2 og Dorthe og Helle fra Intensiv var de tre første medarbejdere, som fik vaccination på RH Viborg lige efter klokken 9 søndag morgen. Foto: Kristine Stange

Søndag den 27. december blev de første medarbejdere, der arbejder med COVID-patienter på Hospitalsenhed Midt, vaccineret.

28-12-2020

Så er vi i gang!

Søndag den 27. december blev de første medarbejdere på Hospitalsenhed Midt vaccineret mod COVID-19.

De første vacciner var prioriteret til medarbejdere, der er på arbejde mellem jul og nytår på de mest COVID-udsatte sengeafsnit: Akutafsnit 2, Isolationsafsnittet og Intensiv.

Vaccinationerne fortsætter i dag, mandag, og herefter vil der løbende blive skruet op for vaccinationer af både personale og borgere.

Når vaccination af borgerne går i gang, vil det for HE Midts vedkommende ske på de to vaccinationscentre på henholdsvis Helsinkivej i Silkeborg og Vinkelvej i Viborg.

Læs mere om de første vaccinationer i Region Midtjylland.

 

201227_Vaccination02_1040px.gif

Sygeplejerske Anni-Helene trækker den første vaccine op. Foto: Kristine Stange

201227_Vaccination03_1040px.gifDe første fire vacciner er trukket op og ligger klar. Foto: Kristine Stange

201227_Vaccination04_1040px.gifAnni-Helene giver Helle den første vaccination mod COVID-19 på RH Viborg. Foto: Kristine Stange