Du/I kan tage billeder med ind til patienten (gerne i plastiklommer eller lamineret, så vi kan hænge dem op med tape på stuen). Billederne kan for eksempel være af familiemedlemmer (skriv gerne navn og relation på til personalet), venner, dyr, ting eller steder med særlig betydning for patienten.
Tag gerne musik, lydbøger eller lignende med, da det kan være rart for patienten at lytte til. En bærbar cd-afspiller og et par gode høretelefoner kan også anbefales, da afsnittes andre lyde kan lukkes ude. Afsnittet råder over desuden over 2 cd-afspillere, men der kan være rift om dem.
TINA - Jeg tænker ikke, at der er ret mange, der har en discman mere, så jeg tænker om vi ikke skal opdatere afsnittet til nedenstående. Hvis man altså må bruge telefon/tablet. Men det må man vel godt?
--------
Tag gerne musik, lydbøger eller lignende med, da det kan være rart for patienten at lytte til. En telefon eller tablet med musik og et par gode høretelefoner kan også anbefales, så afsnittets andre lyde kan lukkes ude. Afsnittet råder over desuden over 2 cd-afspillere, men der kan være rift om dem.
--------
Medbring gerne patientens egne kropsplejeprodukter – cremer, shampoo, deodorant, tandpasta m.v. Hvis patienten har en elektrisk tandbørste, er det også en god idé at tage den med.
Hos børn betyder det ofte meget at have legetøj og bamser med.
Hvis patienten bruger særlige hovedpuder eller savner sin egen, kan det også være en god idé at tage egen pude med.
Du/I får udleveret et vaneskema af personalet. Det er en stor hjælp for personalet, hvis du/I enten i samarbejde med patienten (hvis muligt) eller selv efter bedste evne udfylder skemaet og afleverer det til personalet. Vi forsøger at tilrettelægge plejen med udgangspunkt i patientens vaner.
Hjælp patienten med at holde sig opdateret i verden omkring, fx hvad der sker i familien, byen, landet m.v. Det hjælper til at flytte fokus lidt væk fra at være syg.
Det kan være en god idé at føre dagbog under indlæggelsen både for jer som pårørende og for patienten i efterforløbet.
Snak gerne med personalet, hvis der er noget, du/I er i tvivl om, eller hvis der er noget, du/I ønsker forklaret. Det er også vigtigt, at du/I siger til, hvis du/I har brug for at snakke med en læge.