Du har i dag fået foretaget en nåleprøve fra leveren.
Du skal regne med ømhed ved indstiksstedet og måske lidt stikken i højre skulder. Det hjælper ofte med smertestillende tabletter, fx tablet Pamol 1 gr.
Du er blevet observeret for eventuel blødning fra leveren og udskrives nu, da vi vurderer, at du har det godt.
Du skal undgå store anstrengelser de næste 2 døgn.
Du skal være under opsyn af pårørende indtil næste morgen.
Hvis du i det første døgn efter vævsprøven bliver utilpas, får mavesmerter eller feber, må du gerne ringe til os.
Fra kl. 8.00-15.00 kontakt Klinik for Lungesygdomme på tlf. 78 44 79 50.
Fra kl. 15.00-8.00 kontakt Medicinsk Afsnit 2 på tlf. 78 44 81 99.
Hvis dine symptomer er meget kraftige, skal du hentes af en ambulance efter opkald til 112. Ambulancepersonalet vurderer, om du skal køres til lægevagt, skadestue eller akutmodtagelse.
Vis ambulancepersonalet denne information, så de ved, hvad baggrunden for dine symptomer kan være.
Mere information
Brug browseren til at få oversat en side til næsten ethvert sprog.
Klinik for Lungesygdomme Regionshospitalet Viborg Heibergs Alle 4F, etage 11 8800 Viborg
Gå direkte til:
Direkte link til denne side: www.hemidt.dk/1303907
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.