Når man har en hudlidelse på håndflader eller fodsåler, kan denne behandles ved hjælp af en lyskasse. Hænder og/eller fødder anbringes på en glasplade, som lyskassen sender lys op igennem. Hvis lidelsen også findes ovenpå hænder og/eller fødder, supplerer vi behandlingen med en lysbue.
Under lysbehandlingen dækkes maskinen med et grønt klæde, der sikrer, at der ikke kommer lysstråler ud i rummet og i øjnene. For at øge lysets indtrængen i huden, skal eventuelle skæl smøres med olie umiddelbart inden lysbehandlingen.
Hvis du er i behandling med et hormonpræparat, skal dette normalt gradvist aftrappes, efterhånden som effekten af lysbehandlingen indtræder. Dette gøres i samråd med den behandlende sygeplejerske.