Rengøring af omgivelser og natmaskinen Home Choice Claria
Gå direkte til:
Rengøring af omgivelser og natmaskinen Home Choice Claria
Formålet er, at sikre en god hygiejne og samtidig nedsætte risikoen for smittespredning.
Sådan gør du
Håndvasken og vandhanen rengøres / aftørres dagligt.
Det anbefales at benytte flydende håndsæbe.
Til aftørring af hænderne anvendes papirhåndklæde udleveret fra hospitalet.
Sengelinned skiftes efter behov, men minimum hver 14. dag.
Støvsugning efter behov, men minimum hver uge.
For at beskytte gulvet under dialysemaskinen, kan der evt. anskaffes et kontorunderlag eller et stykke venyl.
HUSK at afbryde strømmen til maskinen.
Maskinen rengøres dagligt med en Wetwipe eller med en ren blød klud med hospitalssprit 70% vol.
Ved spild rengøres området straks.
Hvis der spildes ned i kasetten rengøres området straks.
Husk at gøre rent under maskinen og på hylderne.
Rengøres minimum en gang ugentligt med en Wetwipe eller med en ren blød klud med hospitalssprit 70% vol.
Hvis der benyttes afløbsdunk, rengøres denne dagligt med varmt vand og skylles efter med 70% hospitalssprit.
Afløbsdunken skiftes efter behov.
Hvis der anvendes afløbsslange, skiftes slangen og mellemstykket dagligt. Slangen må max. være 7-10 meter.
Hvis du bruger afløbet i gulvet til den brugte dialysevæske, er det en god idé at skylle afløbet 1-2 gange ugentlig med 1-2 liter kogende vand for at undgå at afløbet stopper til.
Hvis du bruger toilettet som afløb til den brugte dialysevæske, er det en god idé at rengøre det lidt hyppigere end vanligt på grund af væskens sukkerindhold.
Ved spild rengøres området straks.
Kontakt
Tlf. 78 44 76 10 Telefontid på hverdage fra kl. 8.00-13.00
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.