Cirka 2 procent af alle gravide oplever kløe og forhøjede levertal på grund af leverpåvirkning i sidste del af graviditeten. Årsagen er en graviditetsbetinget overbelastning af leveren. Overbelastningen forsvinder af sig selv igen, når man har født.
Kløen er ubehagelig, men ufarlig for moderen. Leverpåvirkningen kan dog påvirke det ufødte barn, hvis man ikke behandler den.
I Danmark har man de seneste mange år haft gode resultater med et undersøgelses- og behandlingsprogram.
Symptomer på graviditetskløe er kløe, primær i håndflader og fodsåler, hvorefter den kan brede sig ud til arme, ben, bryst og mave. Det kan blive værre om natten.
Der ses ingen udslæt på huden – kun eventuelle kradsemærker.
Gulfarvning af huden ses sjældent.
Om behandlingen
Ved mistanke om graviditetskløe tager vi blodprøve med levertal og herudfra stilles diagnosen.
Hvis det viser sig, at du har forhøjet niveau af galdesalte i blodet, tilbydes du ekstra kontroller afhængigt af graden af leverpåvirkning samt hvor langt du er i graviditeten. Kontrollerne indeholder, at du får:
Kørt hjertelydskurve på barnet
Lavet ultralydsscanning med flow-undersøgelser og kontrol af barnets vækst
Taget blodprøve med måling af galdesalte og levertal
Du bliver tilbudt behandling med Ursofalk-tabletter, som skal tages 3 gange om dagen. De virker ved at øge udskillelsen af nogle af de stoffer, der kan påvirke det ufødte barn (galdesyrer). Samtidig lindrer Ursofalk ofte kløen.
Nogle kvinder er meget generet af kløen og har svært ved at sove af den grund. Her er nogle råd, som måske kan hjælpe:
Sørg for ikke at blive for varm på huden. Sov i kølige rum og med en kølig dyne.
Hav en våd klud liggende, så du kan køle huden af i løbet af natten
Brug en god fugtighedscreme, når du har været i bad, så huden ikke bliver for tør
Nogle synes, at det hjælper at smøre zinkliniment på huden. Det kan købes i håndkøb.
Nogle har hjælp af antihistamintabletter. De bør ordineres af en læge.
Videre forløb
Man ved, at det kan påvirke barnet, hvis det i lang tid er udsat for stor ophobning af galdesalte. Undersøgelser viser en øget risiko for det ufødte barn sidst i graviditeten, når moderen har leverpåvirkning. Alle gravide med leverpåvirkning anbefales derfor at få sat fødslen i gang senest ved terminen (cirka 40+0).
Tidspunktet afhænger af blodprøverne samt barnets og moderens tilstand.
Nogle kvinder med leverpåvirkning bliver anbefalet igangsættelse 2 uger før terminen (cirka 38+0), mens ganske få kvinder anbefales igangsættelse 6 uger før terminen (cirka 34+0).
Der er ingen særlige forholdsregler, når du har født. Du kan amme, og du kan føde ambulant, hvis alt er forløbet normalt.
Leverpåvirkningen forsvinder af sig selv oftest 1-2 uger efter fødslen. Du kan stoppe med den medicinske behandling, når du har født.
Vi anbefaler, at du får taget en blodprøve 6-8 uger efter fødslen hos din egen læge for at kontrollere, at levertallene er normale.
Kontakt
Kontakt Kvindeklinikken Tlf. 78 44 57 50
Ring til Kvindeklinikken, hvis du har spørgsmål til dine kontroller eller mere generelle spørgsmål.
Kontakt Fødeafsnittet Tlf. 78 44 58 00
Kontakt kun Fødeafsnittet i akutte situationer.
Kontakt efter udskrivelse/fødsel Tlf. 78 44 25 00
Du kan ringe til afsnit for Kvindesygdomme og Barslende de første 5 dage efter fødslen, eller indtil sundhedsplejersken har været på besøg. Herefter skal du ringe til sundhedsplejerske, din egen læge eller vagtlægen.
Gå direkte til:
Direkte link til denne side: www.hemidt.dk/1594537
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.